تکنیک های ماساژ با توپ ماساژ و رفع گرفتگی های عضلات

تکنیک ماساژ با توپ
امتیاز دهید

راهنما برای اینکه خودتان را ماساژ دهید

تکنیک های ماساژ با توپ ماساژ و رفع گرفتگی های عضلات . اگر دارید این مقاله را میخوانید نشان میدهد که قصد دارید دردها و گرفتگی های خود را کاهش دهید، یا دامنه حرکتی مفاصل را افزایش داده ، عملکرد خود را در حین فعالیت های ورزشی بهبود ببخشید یا به دنبال یک راه درمان رایگان برای داشتن حس بهتر هستید.

تیم علمی فروشگاه ورزشی رگنا مقاله ای را برای شما تهیه کرده است که به شما به صورت قدم به قدم آموزش میدهد که تکنیک هایی را فرا بگیرید تا به کمک این تکنیک ها و توپ های ماساژ خودتان را ماساژ دهید. اول از هرچیز میخواهیم تعدادی از نکات پایه و کمک کننده در این رابطه را برای شما شرح دهیم.

فواید رهاسازی بافت میوفاسیا

خود ماساژ به شما کمک میکند که دردها و گرفتگی های بدن را کاهش دهید و همینطور به کاهش فشار و بهبود تنفس کمک میکند و البته عملکرد و وضعیت بدنی شما را بهبود میبخشد.

برای اینکه بفهمید که این موارد چگونه اتفاق می افتد اول از هرچیز باید بدانید که بدن از چند لایه مختلف از بافت های همبند (فاسیا) ساخته شده است.که بدن را از سر تا نوک انگشتان پا به هم متصل میکند.فاسیا نوعی بافت همبند است که در زیر پوست قرار دارد که بین عضلات و ارگان های داخلی ارتباط ایجاد میکند.

توپ ماساژ حرکات بافت همبند را بهبود میبخشد که منجر به رها سازی گرفتگی های بدن و کاهش ناراحتی در این نواحی میشود.زمانی که از این توپ روی پوست استفاده میشود در بین شکاف بافت ها حرارت ایجاد میکند و در طول این بافت ها تغییر ایجاد میکند و نه فقط بافت هدف ، بافت های کمکی نیز تحت تاثیر قرار میگیرند.

تجهیزات ماساژ شخصی

تجهیزات ماساژ شخصی متنوعی در بازار موجود است که اشکال و سایز های مختلفی دارد فوم رولرها ، غلتک های ماساژ و توپ های ماساژ تو تجهیزاتی بین این وسایل که به شما حق انتخاب میدهد و کمک میکند که بر اساس نیاز بهترین انتخاب را داشته باشید.

توپ های ماساژ معمولا جنس های مختلفی دارد از جمله لاستیک طبیعی یا لاتکس ، پی وی سی و ترکیب لاتکس و پی وی سی که به صورت ساده تولید میشوند و البته نمونه هایی هم وجود دارند که خارهایی روی آن ها طراحی شده که به ماساژ بهتر کمک میکند. این توپ ها به شما کمک میکند که قسمت های مختلفی مثل ناحیه استخوان کتف ، کمر و خاجی را ماساژ دهید. خارهایی که روی این توپ ها طراحی میشود کمک میکند که فشاری را اعمال کنید که دست های یک ماساژور به اعماق بافت اعمال میکند.

توپ هایی که سایز بزرگتر دارند کمک میکنند که سطح بیشتری را درگیر کنید و ماساژ بهتری داشته باشید.

از این توپها حتی میتوانید در کف پا استفاده کنید. توپ را زیرپا قرار دهید و ماساژ دهید و قطعا بعد از این حرکت حس خوبی خواهید داشت.

نقاطی که باید از ماساژ دادن آن ها پرهیز کرد

 • رباط کشاله ران: لیگامنتی که در جلوی لگن خاصره قرار دارد.
 • زائده خنجری: قسمت پایینی جناغ سینه که از غضروف ساخته شده
 • ناحیه گلو و نای
 • اعصاب میانی که در تونل کارپال در ناحیه مچ قرار دارد.
 • استخوان دنبالچه
 • عصب سیاتیک:عصب بلندی که از ناحیه کمر به لگن و قسمت پایین پا منتهی میشود.

 

تکنیک های ماساژ شخصی رهاسازی بافت میوفاسیا به شما لذت یک ماساژ شخصی فول بادی را میدهد. اما میتوانید به طور مستقیم ناحیه ای که نیاز به ماساژ دارد را هم ماساژ دهید. حتی میتوانید برای شروع اگر توپ مخصوص ماساژ ندارید از توپ های تنیس استفاده کنید.

 

ماساژ پا و تکنیک های آن به کمک توپ ماساژ

در هر پا 26 استخوان و 33 مفصل وجود دارد به همین دلیل پاها عامل استحکام بدن است پس جزو مهمترین قسمت ها در بدن است. باید از پاهای خود مراقبت کنید چون پاها به شما کمک میکند که هرجایی میخواهید برید. و البته ماساژ پاها به طور مستقیم بر اندام بالاتر اثر میگذارد.

 • توپ ماساژ را روی زمین قرار داده.
 • از قسمت انگشتان پا تا پاشنه را ماساژ دهید.
 • بعد از آن توپ را در ناحیه میانی پا و گودی پا قرار دهید.
 • پا را به عقب و جلو تاب دهید به صورتی که از محل مفصل مچ پا حرکت کند.
 • بعد از آن پا را به سمت چپ و راست حرکت دهید.

 

ماساژ کف پا به کمک توپ ماساژ

تکنیک های ماساژ برای دست ها

بخاطر فعالیت های روزانه که با انگشتان دست انجام میدهیم مثل کار با تلفن همراه ، ارتباط با دیگران و … ممکن است گرفتگی هایی در ناحیه دست و انگشتان بوجود بیاید که به طور مشخص ممکن است به مچ ، آرنج ، شانه ها ، گردن و حتی جمجمه نیز منتقل شود پس لازم است که نسبت به رهاسازی این گرفتگی ها اقدام شود.

 • توپ را روی یک سطح مثل صندلی میز یا میزکار قرار داده و انگشت شست را روی آن قرار داده سپس دست دیگر را رو آن گذاشته و روی انگشت شست فشار بیاورید.
 • پس از آن سعی کنید انگشت را به طوری روی توپ فشار دهید انگار که دارید آب پرتقال را میگیرید.
 • این کار را برای تمام انگشتان انجام دهید.
 • سپس کل دست را روی توپ قرار داده و با حرکت دادن دست را ماساژ دهید.
 • سپس دست را تعویض کنید.

 

تکنیک ماساژ با توپ برای گرفتگی های شانه

رانندگی ، نوشتن ، اضطراب و کار با کامپیوتر میتواند منجر به ایجاد درد و ناراحتی در ناحیه شانه و کتف شود. که این گرفتگی نهایتا باعث سردرد ، کمردرد ، اختلال در بینایی و نهایتا مشکل در تمرکز شود.به این دلیل بدن به طور مستقیم از سر تا انگشتان به هم متصل است و ماساژ دادن عضلات پشت و شانه به طور سریع و مستقیم میتواند بر شرایط گردن و صورت اثر بگذارد. و ماساژ دادن این نواحی میتواند لذت یک استراحت خوب را به شما بدهد.

 • به پشت خوابیده به صورتی که زانو ها خم باشد سپس توپ ماساژ در قسمتی که میخواهید ماساژ دهید بگذارید مخصوصا در ناحیه بالایی عضله ذوزنقه.
 • لگن را از زمین بلند کرده و روی توپ حرکت کنید تا عمل ماساژ انجام شود.
 • همینطور میتوانید این حرکت را روی دیوار انجام دهید توپ را روی ناحیه نگه داشته و به دیوار تکیه دهید.

 

 

ماساژ عضلات شانه به کمک توپ ماساژ

تکنیک های ماساژ برای عضله سرینی و ناحیه لگن

این روزها افراد زمان زیادی را روی صندلی و پشت میز و درحال رانندگی میگذرانیم

و وقتی کار ما تمام میشود عضلات به علت اینکه مدت زمان طولانی در حالت نشسته بوده اند در آن حالت میمانند. پس ماساژ دادن این نواحی به کمک میکند که این عضلات به حالت اولیه بازگشته و برای فعالیت های بعدی آماده باشند.عضله سرینی یکی از عضلاتی است که برای حرکت کردن نقش مهمی را ایفا میکند پس نیاز است که همیشه گردش خون در این عضله به درستی انجام شود و تحریک و حرکت اتفاق بیوفتد.

 • روی زمین دراز کشیده و توپ ماساژ را روی ناحیه کناری لگن قرار دهید و با چرخش به سمت مرکز لگن بروید. در همین حین نفس عمیق بکشید تا بهترین نتیجه را از ماساژ بگیرید.

 

 

تکنیک ماساژ با توپ برای کمر

یک سازمان مربوط به امور سلامتی در آمریکا میگوید مشکلات کمردرد در جهان میتواند به سادگی منجر به از کارافتادگی شود و بیشتر افرادی که دچار این مشکل هستند در شرایط جدی و خطرناک دچار کمردرد نشده اند و در اکثر اوقات بیشتر بخاطر نشستن های طولانی مدت و الگوهای حرکتی اشتباه اتفاق می افتد مثل نشستن غلط ، عادت های تنفسی اشتباه ، اعمال حرکات تکراری پر فشار مثل بلند کردن اجسام سنگین به طور غلط که ماساژ در ناحیه کمر کمک میکند که این ناراحتی ایجاد شده در کمر را بهبود بخشیده و بهتر حرکت کنیم.

 • روی زمین دراز کشیده یا به دیوار تکیه دهید و توپ ماساژ را در قسمت پایینی کمر قرار داده در فاصله بین قفسه سینه و لگن خاصره.
 • به آرامی به سمت بالا و پایین حرکت کنید.
 • در حالت دیگر به سمت چپ و راست حرکت کنید.

 

ماساژ کمر به کمک توپ ماساژ

 

تکنیک ماساژ با توپ برای گردن

عضلات گردن هم مثل شانه بخاطر نشستن های طولانی مدت و خیره شدن به کامپیوتر یا کار کردن با تلفن همراه دچار گرفتگی شده و فشار زیادی به این عضلات وارد میشود. تکنیک های ماساژ شخصی به طور منظم و روزمره به شما کمک میکند تا فشار وارد بر این عضلات را از بین برده و به نوعی این عضلات و سیستم عصبی در این ناحیه را بازگردانی کند. و به شما در داشتن یک روز خوب و حتی یک خواب راحت شبانه کمک کند.

 • روی زمین دراز بکشید.
 • توپ ماساژ را در ناحیه پایینی و محل اتصال جمجمه به گردن قرار دهید.
 • با خم و راست کردن گردن میتوانید خود را ماساژ دهید.
 • پس از آن با حرکت گردن به چپ و راست دیگر نواحی گردن را ماساژ دهید.

 

 

 

 

 

لینک مقاله: https://www.tuneupfitness.com/blog/self-myofascial-release-techniques-using-massage-balls

عکس اصلی:https://fitnessactivist.com/?attachment_id=9921

عکس اول:https://cdn.shopify.com/s/files/1/0054/9489/8806/products/a8d01e0efa0be62196c851689b25037f_2000x_9d71db60-7f5c-4725-94c8-2dd2cce76c4e_400x.jpg?v=1621455625

عکس دوم:https://cdn.shopify.com/s/files/1/0248/5292/2420/products/HTB1bZDsmFuWBuNjSszbq6AS7FXae.jpg?v=1580415598

عکس سوم:https://www.bestconsumerreviews.com/wp-content/uploads/2014/06/Massage-Ball

عکس چهارم:https://equilhealth.com/wp-content/uploads/2020/08/Use-A-Tennis-Ball-to-Massage-Your-Lower-Back

 

Loading

اشتراک گذاری :

Loading

سایر پست ها

سوالی دارید؟

با شما تماس میگیریم