چگونه یک مت یوگا مناسب انتخاب کنیم؟

راهنمای خرید مت یوگا
5/5 - (1 امتیاز)

 

انتخاب یک مت یوگا مناسب ،به خصوص برای افراد تازه کار بسیار گیج کننده است. به محض اینکه شما تصمیم بگیرید که یک مت مناسب بخرید تعداد زیادی آپشن برای شما وجود دارد. نحوه انتخاب یک یوگا مت مناسب برای اشخاصی که تازه کار هستند بستگی به این دارد که چه نوع یوگایی و در چه مکانی می خواهید انجام بدهند. برای خیلی از افراد قیمت مت بسیارمهم است و به این نکته توجه خاصی دارند. در این مقاله که توسط فروشگاه ورزشی رگنا تهیه شده است توجه ویژه ای به انواع مختلف مت با جزئیات می پردازیم و در انتها متوجه خواهید شد که بهترین گزینه برای شما کدام مورد می باشد.

 

 

 

 

 

چرا باید یک مت یوگا انتخاب کنیم؟

در نگاه اول ممکن است که سوال عجیب و غریبی به نظر برسد. برای یک تازه کار ممکن است مت یوگا یک وسیله لاستیکی به نظر آید که بر روی زمین پهن می کنند، بنابراین پس چرا جنس تشکیل دهنده، سایز، زخامت و طرح اهمیت زیادی دارد. هنگامی که شما وارد دنیای یوگا می شوید، شما زمان نسبتا زیادی بر روی مت خود سپری می کنید. بنابراین هنگامی که به مت خود نگاه می کنید باید شادتر به نظر بیایید و هرچقدر شادتر به نظر برسید تمایل بیشتری به تمرین کردن خواهید داشت و هرچقدر بیشتر تمرین کنید از مزایای بیشتر یوگا بهرمند خواهید شد.

مکان انجام یوگا در خرید مت شما از لحاظی حائز اهمیت می باشد که این نوع مت باید به آسانی تمیز شود و به راحتی قابل حمل باشد. برای انجام یوگا در یک ساحل صخره ای شما نیاز به متی دارید که لایه های ضخیمی داشته باشد. در طول انجام یک تمرین یوگا پاهای شما برهنه خواهند بود لذا حفاظت از پاهای شما در برابر سرما و گرما در محیط تمرین یکی از نکاتی است که در خرید مت باید به آن دقت کرد.  جدا از عایق بودن، مت ها باید سطح چسبندگی و راحتی خوبی داشته باشند.

هنگام خرید یک مت یوگا باید دنبال چه چیزهایی باشید

انتخاب یک مت یوگا مناسب باید همسو با اهداف تمرینی و ویژگی های فیزیکی شما باشد. اگر قامت بلندی دارید می باید یک مت بلند انتخاب کنید، اگر زانو های حساسی دارید می باید یک مت نسبتا ضخیم انتخاب کنید و اگر در پارک و یا ساحل تمرین می کنید باید متی را انتخاب کنید که به راحتی قابل شست و شو باشد.

عملا یک مت یوگا باید:

 • از جنس بادوام ساخته شده باشد.
 • به راحتی قابل شست و شو باشد.
 • نرم و راحت باشد.
 • لغزنده نباشد و چسبندگی خوبی داشته باشد.
 • سایز آن به اندازه کافی بزرگ باشد و به راحتی بتوان روی آن حرکات را اجرا کرد.
 • عایق خوبی در برابر سرما سطح زمین باشد.

یک مت یوگا می تواند از مواد زیر ساخته شده باشد:

 • ساخته شده از مواد طبیعی
 • ساخته شده از مواد بازیافتی و قابل بازیافت
 • ساخته شده از مواد قابل تجزیه توسط طبیعت

سایر مواردی که در مت یوگا قابل اهمیت است:

 • رنگ مت
 • طرح ها و سمبل های روی مت
 • چاپ کردن نوشته های شخصی بر روی مت

اگر زیاد عرق می کنید یا کلاس یوگا را در محیط گرمی انجام می دهید نیاز دارید که نوعی از مت را انتخاب کنید که جذب رطوبت بالایی داشته باشد. نوعی از یوگا مانند یوگا کوندالینی بسیار آرام هستند و و بیشتر شامل نشستن و دراز کشیدن می باشند که برای انجام این نوع یوگا شما به یک مت نرم و عایق تر نیازمندید.

انواع مختلف مت تمرینی

چگونه یک مت مناسب انتخاب کنیم؟

برای انتخاب یک مت یوگا مناسب شما به این توجه کنید که چه سبکی از یوگا را انجام می دهید و محل انجام تمرینات شما کجا خواهد بود. یکی از مهم ترین نکات این است که شما بر روی مت خود احساس راحتی داشته باشید. 4 نکته اصلی در خرید مت یوگا وجود دارد که باید به آن توجه کنید. این نکات عبارتند از جنس مت، زخامت، سایز و طرح مت. انتخاب زیراندازی ساخته شده از متریال راحت و عایق در برابر دما بسیار مهم است. مت های ساخته شده از جنس کرک و لاستیک های طبیعی جذب رطوب بسیار بالایی در هر دو طرف دارد.  اگر شما در برنامه ورزشی خود دویدن و پیاده روی دارید انتخاب زیرانداز سبک و قابل حمل بسیار قابل اهمیت می باشد. اگر در خانه تمرین می کنید می توانید راحتی خود را در اولویت قرار دهید و از مت های زخیم تر و سنگین تر استفاده کنید.

طیف گسترده ای از مواد تشکیل دهنده مت های یوگا وجود دارد که بر اساس نیاز خود می توانید خرید خود را تکمیل نمایید. شناخته شده ترین جنس ها عبارتند از PVC ، TPE، NBR، EVA ،Crosslink کرک و لاتکس طبیعی که این مواد راحتی بیشتری را نسبت به مت های قدیمی فراهم می کنند. نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که مت های PVC, TPE، NBR، EVA از مواد یکدست ساخته شده اند در حالی که مت های قدیمی از ترکیب دو متریال مختلف در هر سمت آن می باشد. بنابراین در حالی که روی مت از مواد طبیعی ساخته شده قسمت زیرین آن متشکل از مواد مصنوعی می باشد.

ما مت های دوست دار محیط زیست را به شما پیشنهاد می دهیم. این مواد فاقد هرگونه مواد سمی بوده و از منابع قابل اعتماد ساخته شده اند. بعضی از مت ها قابل بازیافت هستند و همچنین از مواد بازیافتی ساخته شده اند.

 

نکاتی در مورد خرید مت یوگا

چرا زخامت مت تمرینی اهمیت دارد و چگونه زخامت مناسب را انتخاب کنیم؟

مطلوب ترین زخامت مت یوگا ترکیبی از راحتی، عایق بودن و حمل و نقل آسان می باشد. زخامت مت های یوگا بین 1.5 تا 10 میلی متر می باشد. مت های مسافرتی زخامت های 1.5 میلی متری دارند و به راحتی می توان تا زد. زخامت استاندار مت ها برای تمرین در خانه یا باشگاه ما بین 3.5 تا 5 میلی متری می باشد. زخامت های مابین 6 تا 10 میلی متر بیشتر افرادی استفاده می کنند که در مفاصل خود احساس درد می کنند و یا بر روی محیط های سخت تمرین می کنند. مت های زخیم تر، نرم تر هستند و برای نشستن، خوابیدن و زانو زدن راحت تر هستند. نقطه ضعف مت های زخیم، بزرگ بودن آنها است پس بنابراین حمل و نقل سخت تری دارند و فضای بیشتری را اشغال می کنند.

مناسب ترین سایز مت یوگا کدام است؟

هنگام انجام یوگا حالت های مختلفی به خود می گیرید و حرکت های متفاوتی را انجام می دهید. زیراندازی را انتخاب کنید که متناسب با قامت و سبک یوگایی که انجام می دهید باشد. برای انجام بعضی از حرکات یوگا شما نیاز به محیط بیشتری دارید بدون اینکه از مت خود خارج شوید پس باید مت انتخابی شما متناسب با حرکات شما باشد. برای مثال در انجام یکسری از حرکات یوگا شما به پشت خود دراز می کشید و بازو هایتان در دو طرف بدنتان کشیده می شود. پس اگر مت شما کوچک باشد سر و دست های شما بر روی زمین قرار خواهد گرفت. بیشتر مت های یوگا در اندازه استاندارد 173 سانتی متر در 61 سانتی متر تهیه شده اند ولی اگر قامت بلندتری دارید مت های بلندتری برای شما دردسترس هستند.

چگونه طرح مناسب خود را پیدا کنیم؟

مت های یوگا در طرح ها، اشکال، رنگ ها و چاپ های گوناگونی وجود دارند. حتی طرح های بر روی مت ها می توانند کاربردی باشند. زیرانداز های یوگا می توانند گرد یا مستطیل باشند و طرح مد نظر خود را بر روی آن چاپ کنید. بعضی از مت ها دارای خطوطی هستند که موقعیت صحیح بدن را نشان می دهند. به عنوان یک تازه کار چاپ موقعیت بدن در حرکات اولیه به شما آموزش می دهد که هر موقع با زیرانداز خود روبرو می شوید چه حرکاتی را باید انجام بدهید. از طرفی دیگر چاپ نام بر روی مت کمک می کند که زیرانداز شما با دیگران جابجا نشود.

یهترین نوع مت تمرینی

چگونه یک کیف مت مناسب انتخاب کنیم؟

هنگامی که شما یک مت مناسب برای خود خریداری کردید، شما نیاز دارید که آن را همراه خود حمل کنید. در اکثر موارد افراد زیر اندازهای خود را لوله می کنند و در بعضی موارد آن را تا می زنند. اما کیف و بند هایی طراحی شده است تا حمل زیرانداز شما را راحت تر کند. در خیلی از مواقع مت های یوگا به همراه کیف یا بند ارائه می شوند اما اگر مت مد نظر شما به همراه کیف نبود می توانید آن را به صورت جدا گانه خریداری نمایید.

 

در یک جمع بندی نهایی به این نتیجه می رسیم که مت یوگا ترکیبی از زیبایی و کاربرد می باشد. چندین مورد وجود دارد که شما در هنگام خرید یک مت یوگا باید به آن توجه کنید. مکان انجام یوگا، سبک یوگا، جنس های دردسترس، سایز مناسب و طرح های موجود. همچنین ارزش های اخلاقی شما تاثیر مهمی در انتخاب شما دارد. به عنوان مثال شما می توانید یک مت با جنس قابل تجزیه و یا یا قابل بازیافت از منابع تجدید پذیر تهیه کنید. برای  یوگا با فعالیت زیاد شما به یک مت با چسبدگی بالا نیاز دارید و برای یوگا ریلکسیشن شما به یک مت با نرمی بالا نیاز دارید.

Loading

اشتراک گذاری :

Loading

سایر پست ها

سوالی دارید؟

با شما تماس میگیریم